سلفون یا نایلون کدام بهتر است؟

سلفون یا نایلون کدام بهتر است؟

سلفون یا نایلون کدام بهتر است؟

برای بررسی تفاوت سلفون و نایلون از هم به ادامه ی مطالب توجه کنید تا تعریفی کلی از این دو محصول داشته باشید.

سلفون چیست؟

به پلاستیک‌ هایی که بر پایه پروپیلن ساخته می ‌شوند، سلفون گفته می شود. این مواد پس از خروج مذاب از قالب دستگاه به کمک آب سرد، شکل خواهد گرفت. فیلم‌ های سلفون ظاهری بسیار شکننده اما مستحکم دارند و دلیل آن هم دمای محیط است و در این شرایط حالت شیشه ‌ای نیز دارند. آن ها در دمای ذوب بالاتری نسبت به نایلون، نایلکس ساخته شده اند و استحکام بالاتری هم دارند. سلفون بسته بندی حبوبات و مواد غذایی، خشکبار و انواع گل‌ ها، پوشش‌ های بسته بندی از نوع شفاف، روکش‌ های میز منازل و رستوران‌ ها، اتوکلاو ضایعات بیمارستانی، پوشش کتاب ‌ها و جزوات و … از انواع محصولاتی هستند که با سلفون ساخته می ‌شوند.

نایلون چیست؟

به پلاستیک‌ هایی که بر پایه پلی اتیلن سبک (LDPE) ساخته شوند، نایلون گفته می شود. نرمی و لطافت از خصوصیات این محصولات است. کیسه‌ های چاپی و تبلیغاتی، نایلون‌ شیرینگ ، فیلم‌ های بسته بندی، نایلون‌ های عریض، فیلم ‌های کاوری، کیسه‌ های مواد پتروشیمی و … از انواع محصولاتی هستند که با انواع نایلون ساخته می‌ شوند. عمده ترین نوع نایلون ها نایلون شیرینگ است.

نایلون شیرینگ

نایلون شیرینگ در اکثر صنایع بسته بندی روز دنیا برای وکیوم کردن استفاده می ‌شوند. این محصول نسبت به دما بسیار حساس است و در دمای 160 تا 220 درجه سانتی گراد تغییر شکل می‌ دهد. تفاوت نایلون شیرینگ با نایلون استرچ در این است که به نایلون استرچ حرارتی داده نمی ‌شود و ضخامت کمتر و شفافیت بیشتری نسبت به نایلون شیرینگ دارد.

About The Author

Leave Comment

4 − 1 =